Skip to content Skip to footer

Klimatyzacja z funkcją grzania

Klimatyzacja wciąż jeszcze rzadko kojarzy się jako system, który sprawdza się nie tylko podczas upalnego, ale dość krótkiego lata w Polsce. Okazuje się jednak, że nowsze klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać pomieszczenia. Najczęściej takie systemy wykorzystuje się w okresach przejściowych, ale rozwój technologii z pewnością będzie sprzyjał ich całorocznemu użytkowaniu.

Na czym polega ogrzewanie pomieszczenia przez klimatyzator?

Nowoczesne urządzenia, które wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń, nie są rewolucyjne od strony technicznej. Podstawowym elementem, który wpływa na ich nową funkcjonalność, jest pompa ciepła. Umożliwia odwrócenie procesu, który ma miejsce przy chłodzeniu. Zamiast zimnego, do wnętrza tłoczone jest ciepłe powietrze. 

Sam klimatyzator zbudowany jest z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przewodem. W przypadku ogrzewania klimatyzatorem dochodzi do pobierania ciepła przez jednostkę zewnętrzną i transferowania go do wewnętrznej. Ta zaś ma na celu ogrzewanie pomieszczenia. 

Koszty ogrzewania klimatyzacją. Czy to się w ogóle opłaca?

Zastanowienie się nad wadami i zaletami klimatyzacji z funkcją grzewczą. Czy taki typ ogrzewania jest opłacalny? Co do zasady mówimy o nim w kontekście ogrzewania w okresie zimnej wiosny czy jesieni, czyli w czasach przejściowych. Rzadziej spotyka się wykorzystywanie go przez cały czas. 

Ogrzewanie klimatyzacją kontra ogrzewanie elektryczne

Z pewnością ogrzewanie klimatyzacją należy porównać z ogrzewaniem dzięki grzejnikom elektrycznym. Oba systemy używane są często właśnie w okresach przejściowych jako  odpowiednie w roli dodatkowego. Porównanie wypada zdecydowanie na korzyść ogrzewania klimatyzacją. Taka opcja jest tańsza i bardziej funkcjonalna. Okazuje się, że nowoczesne wentylatory mają bardzo dużą wydajność. Dzięki temu w krótkim czasie mogą odnieść temperaturę w pomieszczeniu do oznaczonego poziomu. Jednocześnie wyposaża się je w systemy, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciepła przez długi czas. Mówimy tu o kosztach nawet o 60% niższych niż przy ogrzewaniu elektrycznym.

Wady ogrzewania klimatyzacją

Jakimi wadami obarczona jest klimatyzacja z funkcją ogrzewania? Czego należy się obawiać? 

  • Ogrzewanie klimatyzacją może nie być dostatecznie wydajne – pomimo tego, że urządzenia są coraz bardziej doskonałe, ich moc może być zbyt niska, żeby ogrzać duży dom gdzieś na prowincji. Niekiedy mogą stanowić główne źródło ogrzewania w niedużych mieszkaniach, raczej jednak są opcją dodatkową.
  • Montaż może być kłopotliwy – związany jest z kuciem ścian i rozprowadzeniem rur w poszczególnych pomieszczeniach. Dlatego lepiej, gdy już na etapie budowy domu jesteśmy przekonani do takiej inwestycji.
  • Zimą koszty eksploatacji są wyższe niż przy tradycyjnych rozwiązaniach w zakresie centralnego ogrzewania.

Zapraszamy do kontaktu z nami! Na pewno dobierzemy i zainstalujemy odpowiedni klimatyzator do twoich potrzeb!